Příprava sekačky před sezónou!

18.02.2018

Zvládnout připravit sekačku na sezónu zvládne každý sám - zde máte pár tipů na co se zaměřit a na co nezapomenout!

Jak na přípravu sekačky před sezónou?

Počátek všech příprav strojů na nadcházející sezónu je ovšem jinde, než pár týdnů před začátkem všech činností. Důležitost přípravy, musíte přikládat na konci předešlé sezóny a to na podzim, kdy uskladňujeme naše stroje na zimu. Co se týče zevnějšku stroje, je třeba ho řádně a velmi důkladně očistit od zbytků trávy a hlíny. Ponechané zbytky v sobě zadržují vodu a způsobují korozi částí stroje. Co se týče motoru, nenechávejte v něm staré palivo, nejlépe ho zakonzervujte pomocí oleje. 

"Není chybou, že jste nechali sekačku svému osudu a neuskladnili ji vyčištěnou. Ale o to větší pozornost věnujte péči své sekačky nyní!"

Pár tipů na co nezapomenout, když se do přípravy pustíme nyní!?


  • Důkladné očištění stroje

Jak jsme již psali, nejlépe je vyčistit sekačku na podzim, důvod je jasný. Ale pokud jste tak neučinili, udělejte to nyní. Důkladně odstraňte zbytky usazené na stroji. Jedná se především o trávu, hlínu a prach. Nezapomeňte vyčistit cestu k vyhazovacímu tunelu, na zaschlých zbytcích by se začala usazovat tráva a tunel by se ucpával. Nezapomínejte i na koš, vyčistěte všechny průduchy, kudy odchází vzduch, pokud je koš špinavý, sekačka špatně sbírá trávu a nenaplní celý objem svého koše.


  • Kontrola dotažení šroubů

Dalším bodem přípravy je projití všech šroubovaných spojů a povolené spoje dotáhnout. Kola a další pohyblivé spoje promažte olejem. Zkontrolujte ovládací lanka, zda-li nejsou porušená, můžete je promazat vhodným mazivem a dotáhnout přiměřeně napínací šrouby, aby nedocházelo k prokluzu u spojky pojezdu.


  • Kontrola vzduchového filtru

Filtr je vhodné měnit jednou za sezónu, a nejlépe když to uděláte rovnou na jaře, kdy si připravujete sekačku na sezónu. Věnujte tomu opravdu dostatečnou pozornost, vyplatí se obětovat pár korun na záchranu motoru sekačky. Zanesený filtr nedostatečně propouští vzduch, motor ztrácí výkon, více se namáhá a mnohem rychleji se opotřebovává.


  • Výměna oleje
Je velmi důležité kontrolovat olej před každým nastartováním sekačky, ale ještě důležitější je jeho výměna. Nepodceňujte jeho kontrolu a výměnu, jinak může dojít k fatální poruše motoru.


  • Kontrola svíčky

Při přípravě je důležité zkontrolovat svíčku, pokud je svíčka černá, plná karbonu, naznačuje to, že je špatně seřízený motor a sekačku odvezte do autorizovaného servisu.  Pokud bude jen lehce znečištěná tak ji buď očistěte nebo ji případně vyměňte.


  • Výměna paliva

Pokud jste nechali stát palivo přes zimu ve stroji, je velice pravděpodobné, že do sebe vztáhlo vodu a u moderních se usadila biosložka, která je do nich přidávána. Proto vyměňte staré palivo za nové a předejte tím spousty problémům, například se špatným startováním nebo zanášením palivového systému stroje.


  • Kontrola nože

Pokud je nůž tupý, má zohýbané ostří, nechte jej přebrousit, nebo jej vyměňte za nový. Stav nože u sekaček nikdy nepodceňujte. Jen dobře ostrý a vyvážený nůž může dobře sekat trávu. Pokud je nůž tupý, motor je nadměrně zatěžován, střih je nerovný, nůž trávník spíš trhá než seče a trávník tím trpí. Výkon motoru pak sotva stačí na pohon tupého nože, sekačka není schopna trávu dobře sbírat. Nůž musí být dokonale vyvážený. Nevyvážený nůž způsobuje vibrace, které nadměrně zatěžují ložiska, motor ale i celou konstrukci sekačky. Životnost stroje se tím podstatně zkracuje. Nůž je vhodné nechat nabrousit v autorizovaném centru, kde máte záruku, že bude při broušení zkontrolován a vyvážen.